Poslední červnovou neděli pokračoval druhou akcí charitativní projekt I hvězdy mají srdce a pomáhají. Součástí této akce bylo sehrání historicky prvního fotbalového derby věčných rivalů - hokejových klubů HC Dynamo Pardubice a Mountfield HK.

Toto dlouhodobě připravované derby nakonec předčilo veškerá očekávání a potvrdilo se, že snaha pomoci dobré věci může spojit. A to nejen sportovce, ale i fankluby obou týmů, díky kterým se podařilo vytvořit v živanickém areálu vynikající atmosféru, která byla dokreslena transparentem "I fanoušci mají srdce, společně pro Míšu".

Tomuto charitativnímu fotbalovému derby ale předcházel ještě odpolední program, který byl zaměřen na děti. Konal se dne dětský den, při kterém byly připraveny stanoviště a sladké odměny.

Krátce po 15. hodině se začali sjíždět první fanoušci obou klubů, očekávaný byl také příjezd hráčů obou klubů.

V 17 hodin přivedl hlavní rozhodčí pan Drahoslav Drábek se svými asistenty aktéry obou týmů na hřiště. Po povinném focení jednotlivých družstev a následným společným bylo utkání zahájeno. O slavnostní výkop se postarali primátoři obou měst - Pardubic a Hradce Králové - pánové Martin Charvát a Zdeněk Fink.

Od prvních minut bylo vidět, že oba týmy přijely vyhrát a utkání se hrálo, řečeno fotbalově, od vápna k vápnu. Během prvního poločasu se na obou stranách střídaly pohledné akce, za které by se nemuseli stydět ani hráči divizních celků.

O poločase se v penaltovém rozstřelu utkali oba primátoři, když střely ze značky pokutového kopu vyhrál pardubický primátor Martin Charvát.

Ve druhém poločasu byl k vidění stále atraktivní fotbal, při kterém se diváci nenudili a dokázali pěkné kombinace, akce či střely odměnit bouřlivým potleskem. Po 90 minutách hry svítilo na světelné tabuli konečné skóre 2 : 2. Rozhodnout musely pokutové kopy.

Po skončení utkání se oba kluby domluvily na rozhodujících penaltách. Při závěrečném roztřelu byli úspěšnější královehradčtí hokejisté, které jej vyhráli 5:3.

„Celé nedělní odpoledne se nám, a mohu hovořit za všechny hráče, velmi líbilo. I když jsme s Hradcem Králové velcí rivalové, tak jsme se dokázali spojit na podporu malé Míši. I když oba týmy hrály naplno, tak to bylo čestné utkání, kterému přispěli i korektní fanoušci obou klubů. Opravdu děkujeme za takový zápas, určitě bych jej někdy s podobným podtextem zopakoval,“ řekl Lukáš Nahodil.

Fotbal hraji moc rád, rád jsem tohoto utkání zúčastnil. Jsem rád, že jsme naším dílem mohli pomoci malé Míše a vybrané peníze jí budou prospěšné, aby mohla bojovat se svým osudem. Na ledě to asi tak rytířské souboje nebudou, ale když jde o dobrou věc, může jít rivalita stranou a to je dobře,“ pověděl po utkání druhý střelec Pardubic Martin Růžička.

„O výsledek ani nešlo, hlavně to bylo na dobrou věc. Ale jsem rád, že jsem úplně nezklamal fanoušky, kteří sem dojeli a vážili tu cestu. Pomohl jsem aspoň k té remíze a výhře v penaltách,“ hlásil skromně Jarůšek. Místo na hrotu mu evidentně svědčilo. „Když jsem byl mladší a hrával jsem fotbal v Brně, vždycky jsem byl v útoku. To je moje pozice, čekám na brejk, abych mohl dát gól,“ pokýval.

Po vítězných penaltách a v přestávce před autogramiádou hráčů obou týmů proběhla dražba VIP předmětů, které věnovaly osobnosti sportu a kultury pro náš projekt. Dražil se např. dres s prvním podpisem po svatbě od Gábiny Koukalové (Soukalové), dres Jakuba Nakládala, dres Sparty Praha, olympijské triko Evy samkové nebo třeba i podepsané dresy obou klubů.

Na závěr celého nedělního odpoledne byla připravena společná autogramiáda hráčů obou klubů, o kterou byl velký zájem mezi příznivci klubů i samotnými návštěvníky dnešního charitativního utkání.

Rádi bychom poděkovali všem, kteří se podíleli na uspořádání tohoto projektu.